Posiedzenie Senatu rozpoczęło wprowadzenie na salę sztandaru Uniwersytetu Łódzkiego oraz odśpiewanie przez uniwersytecki chór hymnu państwowego. Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska powitała zaproszonych na uroczystość gości: przedstawicieli innych łódzkich uczelni, dziekanów wydziałów UŁ, reprezentantów administracji wojewódzkiej i samorządowej.
W swym wystąpieniu rektor UŁ odwołała się do początków tworzonego tuż po zakończeniu II wojny światowej Uniwersytetu, będącego kontynuatorem dorobku i tradycji powstałego w 1928 roku w Łodzi Oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej – zalążka życia akademickiego w naszym mieście (za 5 lat będziemy obchodzić 100-lecie Łodzi Akademickiej).
Dziś społeczność Uniwersytetu Łódzkiego liczy 28 498 osób, z czego 24 750 osób to studenci i doktoranci.
Jesteśmy nie tylko największą uczelnią w centralnej Polsce, ale również jednym z największych pracodawców w regionie. Na naszej uczelni pracuje 3757 osób. Wykłada 2249 nauczycieli akademickich, w tym 563 profesorów uczelni i 211 profesorów tytularnych. Od początku istnienia uczelni nadano 6304 stopnie naukowe doktora oraz 2570 doktora habilitowanego. W sposób rzeczywisty wpływamy na rozwój światowej nauki: w latach 2017-2022 zrealizowaliśmy ponad 750 projektów na łączną kwotę ponad 331 mln zł, dodatkowo ze środków IDUB finansujemy ponad 200 projektów za kwotę blisko 10 milionów złotych
– mówiła prof. Elżbieta Żądzińska, podkreślając, że nie zmarnowaliśmy tych 78 lat.
Jednak – zdaniem rektor UŁ – era „samotnych wysp” w nauce już minęła. Najbardziej przełomowe projekty badawcze prowadzone są dziś przez duże zespoły wybitnych naukowców. Badacze coraz bardziej angażują się w rozwiązywanie problemów współczesnego świata. Zarówno w Polsce, jak i za granicą UŁ szuka coraz silniejszych partnerstw, które pomogą pokazać jego potencjał badawczy i dydaktyczny. Jednym z nich z nich jest sojusz Uniwersytetów Europejskich - UNIC.
Podpisana przez 10 uniwersytetów, w tym oczywiście przez UŁ, nowa misja UNIC zawiera szczegółowy wykaz działań i inicjatyw. Podkreśla odnowione cele UNIC w nadchodzących latach, przede wszystkim wprowadzenie modeli międzyinstytucjonalnego nauczania i badań. Nowa misja sojuszu obejmuje również mieszkańców Łodzi, gdyż duży nacisk położono na flagowy projekt sojuszu UNIC, czyli „CityLabs", który tworzy możliwości wymiany wiedzy między uczelniami a mieszkańcami i władzami miast, w których działają.
Łączeniu sił przez naukowców i uczelnie służy również Łódzkie Partnerstwo Akademickie i deklaracja zacieśniania współpracy między łódzkimi uczelniami publicznymi, jaką Uniwersytet Łódzki podpisał pod koniec ubiegłego roku z Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Medycznym, Akademią Muzyczną, Akademią Sztuk Pięknych oraz Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną.
Chcemy wspólnie działać dla dobra społeczności akademickiej, lecz także dla miasta i województwa oraz wszystkich obecnych i potencjalnych partnerów w kraju i za granicą. Wierzę, że Łódzkie Partnerstwo Akademickie jest wejściem w nową jakość funkcjonowania Łodzi Akademickiej i początkiem – jak mawiamy na UŁ za profesorem Tadeuszem Kotarbińskim – dobrej roboty
– podkreśłała prof. Elżbieta Żądzińska, odwołując się do pierwszego rektora UŁ.
Współpraca obejmuje najważniejsze misje uczelni Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego: działalność naukową i artystyczną, kształcenie oraz relacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Jej podstawą jest solidarność, tolerancja, zaangażowanie i szacunek dla pracowników, doktorantów i studentów łódzkiej społeczności akademickiej.
Dziś, w dniu święta Uniwersytetu Łódzkiego, możemy z dumą patrzeć w nadchodzącą przyszłość. Jesteśmy silnym i aktywnym ośrodkiem naukowym, centrum nowoczesnego kształcenia oraz uczelnią sprawczą, mającą realny wpływ na rzeczywistość i społeczeństwo. Życzę Państwu, aby nadal w codziennej pracy towarzyszyła Wam misja Uniwersytetu Łódzkiego, by rzetelnie prowadzić badania, mądrze kształcić kolejne pokolenia i być użytecznym dla społeczeństwa
– zakończyła rektor UŁ swoje wystąpienie.
Następnie odbyła się ceremonia dekoracji medalami uniwersyteckimi osób zasłużonych dla uczelni.
Medale Universitatis Lodziensis Amico (Przyjaciel UŁ) otrzymali:
- dr Giuseppe Arduino – przewodniczący Sekcji Ecohydrology, Water Quality and Water Education w Division of Water Science UNESCO IHP
- prof. dr hab. Aleksy Awdiejew (Uniwersytet Jagielloński)
- prof. Wolfgang Braungart (Uniwersytet w Bielefeld)
- prof. dr hab. Feliks Czyżewski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
- prof. Hieronim Jakubowski (Uniwersytet Rutgersa)
- dr Remi Wattier (Uniwersytet Burgundzki)
- ks. prof. dr hab. Alfred Wierzbicki (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
- Santander Bank Polska
Medale Universitas Lodziensis Merentibus otrzymali:
- prof. dr hab. Zbigniew Anusik (Wydział Filozoficzno-Historyczny)
- prof. dr hab. Jerzy Długoński (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
- prof. dr hab. Lucyna Domańska (Wydział Filozoficzno-Historyczny)
- prof. dr hab. Aneta Koceva-Chyła (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
- prof. dr hab. Janusz Markowski (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
- prof. dr hab. Tadeusz Markowski (Wydział Zarządzania)
- prof. dr hab. Barbara Różalska (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
- dr hab. Wiesław Szymczak, prof. UŁ (Wydział Nauk o Wychowaniu)
- prof. dr hab. Elżbieta Umińska-Tytoń (Wydział Filologiczny)
- prof. dr hab. Jarosław Wierzbiński (Wydział Filologiczny)
- prof. dr hab. Zofia Wysokińska (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)
- prof. dr hab. Maciej Zalewski (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
Medale Universitas Lodziensis Alumno Laude Dignissimo za wybitną działalność organizacyjną lub naukowo-badawczą na rzecz i dla dobra Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali studenci i doktoranci:
- Alicja Cienkowska (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
- mgr Agata Dąbrowska (Wydział Prawa i Administracji)
- Agnieszka Dukalska (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych)
- mgr Katarzyna Kurpet (Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych)
- mgr Eliza Matusiak (Wydział Filologiczny)
- mgr Joanna Paprzycka (Wydział Nauk Geograficznych)
- mgr Irena Podolska-Rutkowska (Wydział Filozoficzno-Historyczny)
- mgr Jakub Sroka (Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych).
Uroczyste posiedzenie Senatu UŁ zakończyło „Gaude Mater Polonia" w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Łódzkiego.
Materiał i redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski, CKiPR UŁ