O kongresie
Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk, przy współudziale Kolegium Dziekanów i Dyrektorów jednostek posiadających uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk matematycznych, organizują 8 Kongres Młodych Matematyków Polskich. Kongres odbędzie się w Łodzi w dniach 22-25 września 2022.
Pragniemy, by wzięli w nim udział najzdolniejsi, zainteresowani matematyką uczniowie liceów i techników z całej Polski. Podczas Kongresu będą oni mieli okazję zetknąć się z wybitnymi matematykami, usłyszeć specjalnie dla nich przygotowane znakomite wykłady, a niektórzy z nich będą meli okazję do wygłoszenia własnego referatu.
Dotychczasowe kongresy (Warszawa 2004, Poznań 2008, Kraków 2010, Gdańsk 2012, Zielona Góra 2014, Warszawa 2016 oraz Lublin 2018) odniosły wielki sukces.
We wrześniu 2021 roku, z powodu obostrzeń związanych z pandemią zorganizowany został MINIKONGRES, który w całości odbył się w formie online w dniu 24 września 2021 roku, w godzinach 9:00-14:00 na platformie Click-Meeting. Na Minikongres zarejestrowało się łącznie 295 uczniów (116 z woj. dolnośląskiego, 19 kujawsko-pomorskiego, 9 lubelskiego, 2 lubuskiego, 76 łódzkiego, 6 małopolskiego, 1 mazowieckiego, 3 podkarpackiego, 2 podlaskiego, 8 pomorskiego, 38 śląskiego, 1 świętokrzyskiego, 2 warmińsko-mazurskiego, 6 wielkopolskiego, 6 zachodniopomorskiego). W samym wydarzeniu udział wzięło łącznie 272 uczestników (przy czym w niektórych przypadkach uczestnikiem była cała klasa). W ramach Monikongresu odbyły się 4 wykłady:
- "Turystyka górska i matematyka: twierdzenie o górskiej przełęczy", prof. dr hab. Wojciech Kryszewski (Politechnika Łódzka)
- "Dzielenie z resztą i ułamki okresowe", prof. dr hab. Władysław Wilczyński (Uniwersytet Łódzki)
- "Ubezpieczenia a dyskryminacja", prof. dr hab. Lesław Gajek (Politechnika Łódzka)
- Geometria dźwięku", dr hab. Antoni Pierzchalski (Uniwersytet Łódzki)
Po każdym z wykładów była możliwość zadawania pytań na czacie spotkania. Na zakończenie spotkania zorganizowany został także konkurs z pytaniami dotyczącymi wykładów, w którym nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Klaster ICT Polska Centralna (przedstawiciele Klastra mieli też możliwość zaprezentowania Łodzi jako ośrodka branży IT).